Kad matytumėte pilną svetainę, prašome įjungti JavaScript palaikymą.
Enable JavaScript in your browser to see this website.
Включите JavaScript в своем браузере, чтобы увидеть этот сайт.

Dobre rady na dobry początek

 

 

Dobre rady na dobry początek w 2mama.pl
 
Jeśli zdecydują się Państwo na wybór naszego żłobka rozpocznie się dla całej rodziny ważna zmiana, ponieważ Wasze dziecko będzie w naszym otoczeniu spędzać sporą cześć dnia.
 
W pierwszych tygodniach adaptacji malucha do żłobka rola rodziców jest ogromna – to od ich nastawienia i postępowania zależy to, jak przebiegnie cały proces.
W czasie adaptacji ważne jest nawiązanie bliższego kontaktu z wychowawcami, a także innymi dziećmi oraz stworzenie atmosfery radości i zaufania.
 
Rodzice czasem mają wyrzuty sumienia z powodu konieczności lub chęci powrotu do pracy. Stresują się rozłąką z dzieckiem, które do tej pory było wyłącznie z nimi oraz tym czy dziecko sobie poradzi. Boją się okresu adaptacji do warunków żłobka, ewentualnego płaczu dziecka.
 
Wcześniejsze przygotowanie do pobytu w żłobku jest możliwe i bardzo pomocne. Drogi rodzicu:
 
  1. Zanim dziecko zacznie uczęszczać do żłobka wychodź z nim do znajomych, na place zabaw, pozwalaj innym członkom rodziny zajmować się maluchem. Dzięki temu nabierze odwagi i będzie łatwiej nawiązywał kontakty.
     
  2. Nocowanie dziecka u dziadków lub cioci, to świetny sposób na oswajanie go z nowymi miejscami. Dziecko nie będzie się bało zasypiać w żłobku bez rodziców, będzie potrafiło bawić się z innymi. W znajomym miejscu, z osobami które zna, powoli przyzwyczai się do rozstania z rodzicami.
     
  3.  Stwarzaj dziecku okazje do samodzielnej zabawy. Parę razy w ciągu dnia, przez chwilkę, niech bawi się samo. Może też bawić się z innym maluchem czy rodzeństwem, bez ingerencji rodziców. Gdy maluch pójdzie do żłobka, będzie mu łatwiej  odnaleźć się wśród grupy dzieci, gdzie nie będzie jedynym, który wymaga uwagi.
     
  4. Do pełnego pobytu w żłobku dziecko powinno się przygotowywać stopniowo.

    W pierwszym dniu spędźcie w żłobku około dwóch godzin. Poznajcie Panie, dzieci, zwiedźcie każde pomieszczenie, poznajcie zabawki. Pobawcie się razem.W kolejnych dniach rodzic może wyjść na godzinę, dwie ze żłobka. Panie będą malucha zabawiać i proponować różne ciekawe zajęcia.Po kilku dniach możesz zostawić dziecko na trzy godziny, później cztery, pięć i tak stopniowo każdego dnia wydłużaj czas do ostatecznej liczby. Wszystko to pozwoli dziecku i rodzicowi stopniowo przyzwyczajać się do nowej sytuacji.

    Każde z dzieci adaptuje się w swoim indywidualnym czasie. Jednym wystarczy tydzień, innym miesiąc. Maluch potrzebuje czasu, aby zaufać rodzicowi, że zawsze po nie wróci, a Paniom i dzieciom, że będą się świetnie bawić. Wiedząc o tym, nie będziecie zaskoczeni początkowymi reakcjami dziecka i będzie Wam ten okres łatwiej przetrwać. Pamiętaj, że zadaniem Pań jest zabawienie Twojego malucha i wsparcie go w trudnych chwilach. Rodzice po jakimś czasie przekonują się, że dzieci dobrzebawią się w żłobku. Na to wszystko jednak potrzeba czasu i cierpliwości.
     
  5. Ważne jest Wasze nastawienie do całej sytuacji. Dziecko od pierwszych dni odczytuje nastrój rodziców i Wasze negatywne nastawienie szybko mu się udzieli. Żłobek ma być postrzegane jako miejsce  atrakcyjne, ciekawe, gdzie są miłe Panie i dzieci, dużo ciekawych zabawek, gdzie dzieci fajnie spędzają czas.
     
  6. Żłobek to dla dziecka szansa na rozwój i samodzielność. Staraj się utrzymać w domu jak najwięcej żłobkowych rytuałów. Pragniemy aby dom i żłobek nie były dwoma odrębnymi światami, ale wspierającymi się wzajemnie miejscami, które pozwolą dziecku spokojnie iść naprzód, rozwijać się. Będziemy starali się jako żłobek współpracować z rodzicami poprzez utrzymywanie stałego kontaktu w razie jakichkolwiek trudności związanych z dzieckiem, pełniąc role wspierającą .
 
Żłobek to szczególne miejsce, gdzie Państwa dziecko będzie rozpoczynać swoją wielką przygodę poza domem, z dnia na dzień będzie się rozwijało i zdobywało nowe umiejętności, a pod koniec pobytu u nas osiągnie gotowość, aby pójść do przedszkola.
 
 
smart foreash